Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Zdraví začíná doma. Proměň svou domácnost na netoxickou! Proč bys měla chtít netoxický domov? Tyto důvody tě přesvědčí!

netoxická domácnost

Domov by měl být místem, kde se cítíme bezpečně a zdravě.

Netoxická domácnost není jen aktuální trend, ale především způsob, jak chránit zdraví celé rodiny a zároveň přispět k udržitelnějšímu světu. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik chemikálií se nachází v běžných čisticích prostředcích nebo v kosmetice a do jaké míry mohou ovlivnit naše tělo a mysl? K tomuto důležitému tématu jsme si přizvali odbornici ze světa non-toxic a zakladatelku projektu Netoxická domácnost, Michaelu Dejmkovou.

Přejeme příjemné čtení 😊

V poslední době je velkým trendem „netoxická domácnost“. Mohla byste nám na úvod vysvětlit a charakterizovat, co je základem takové domácnosti?

Netoxická domácnost, tak jak ji chápu a prezentuji já, je domovem, který podporuje zdravé návyky naší rodiny. Je to pomyslný dílek skládačky, který zapadá do obrazu všeho, co pro naše zdraví můžeme v dnešní době dělat. Moderní doba s sebou přinesla na jedné straně mnoho pohodlí, technologií a vymožeností, ale také zvýšenou zátěž pro lidské zdraví i celou planetu na straně druhé. Znečištěná voda, vzduch, půda a nadspotřeba všeho možného včetně čisticích, pracích i kosmetických produktů. Základem netoxické domácnosti je tedy návrat k střídmé spotřebě a uplatnění principu předběžné opatrnosti při výběru produktů, kterými se doma obklopujeme.

čistý domov

Stále častěji můžeme narazit na studie týkající se negativního dopadu mnoha běžně používaných syntetických látek. Některé z nich se chovají jako alergeny nebo hormonální disruptory a mohou negativně ovlivnit náš reprodukční a imunitní systém.

V praxi se pak často stává, že je po nějaké době původně bezpečná látka vyhodnocena jako riziková. V takovém případě však její stažení z celosvětového trhu může trvat i desítky let (s ohledem na přechodné období a obchodní práva). Pokud tedy existuje alternativa, jak potenciálně škodlivé látky eliminovat nebo je nahradit bezpečnější variantou, je to to nejmenší, co můžeme v rámci prevence udělat pro své zdraví.

Proč je dnes netoxická domácnost tak oblíbená a z jakých důvodů bychom ji měli chtít všichni?

Myslím si, že je to tím, že obecně roste povědomí o tom, v jakém stavu je naše životní prostředí a jak rapidně narůstají počty nejen civilizačních onemocnění. V kombinaci s tím, že žijeme v době plné komfortu, máme mentální kapacitu se těmto otázkám více věnovat.

Lidé už začínají chápat, že ne vše, co najdou v regálech obchodů, je automaticky vhodné pro naše zdraví při každodenním používání. Každý, komu záleží na jeho zdraví a zdraví jeho rodiny, zcela přirozeně upřednostňuje nejen kvalitnější a výživné potraviny, ale také produkty, kterými pečuje o své tělo zvnějšku, a prostředky, se kterými přichází do styku při praní a úklidu. Samozřejmě vždy v rámci osobních, finančních a jiných možností.

Co vás motivovalo jít tímto směrem, zajímat se o netoxickou domácnost, založit e-shop a celkově šířit informace z této oblasti?

Vyrůstala jsem v domově, kde se žilo zcela konvenčně. Pocházím z velmi chudé rodiny a moje maminka samoživitelka měla tolik starostí a trápení, že byla ráda, že to vůbec zvládáme. Rodiče mě vůbec nevedli ke zdravému stravování či ekologii. Když se ohlédnu zpět, tak na začátku této mé cesty hrály důležitou roli dva aspekty. Prvním aspektem byla objevená víra, která začala dávat hlubší smysl mému životu.

Právě víra mě naučila více si vážit života, protože tu nejsem omylem ani náhodou 😊.Druhým aspektem, který to podpořil, je můj perfekcionismus a cílevědomost. Když si něco vezmu do hlavy a dává mi to smysl, jdu za tím, dokud to není perfektní. Což dnes už nevidím jako 100% pozitivní vlastnost a vnímám velkou důležitost si ve všem udržet balanc a neztratit nikde po cestě radost ze všeho, co dělám.Každopádně mě to dovedlo přes velký zájem o zdravý životní styl až k non-toxic filozofii.

Když jsem čekala první dítě, objevila jsem organizaci Svět non toxic z.s., díky které jsem vyměnila svou eko drogerii a eko přírodní kosmetiku za netoxickou.

netoxická domácnost

Když jsem čekala první dítě, objevila jsem organizaci Svět non toxic z.s., díky které jsem vyměnila svou eko drogérii a eko přírodní kosmetiku za netoxickou. V té době neexistoval e-shop, který by splňoval přísná kritéria této organizace pro výběr takových produktů, a tak jsem se rozhodla ho s manželem založit. Musela jsem totiž objednávat produkty v několika obchodech a to mě nebavilo a zatěžovalo jak časově, tak finančně. Byla jsem do tohoto tématu velmi nadšená a dávalo mi obrovský smysl něco takového na trh přinést a tento životní přístup šířit. To trvá dodnes. 😊

V případě, že nás tento koncept zaujme, jak začít tak, abychom to hned v začátcích nevzdali?

Hlavně ten start nepřepálit! Nechtít hned vyměnit vše najednou, ale začít v klidu a postupně. Učíme se něco úplně nového, takže omyly a přešlapy k tomu patří. Nenechme se tím odradit. Můžete na to jít cestou: „Až dopotřebuji produkt, který mám, vyměním ho za nový.“ Já obecně doporučuji začít tím, co používáme nejčastěji. Z drogerie jsou to rozhodně prací prostředky. Vyprané oblečení na sobě máme až 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zbytky pracích prostředků se z textilu nikdy úplně nevypláchnou. To však poznáte už po vůni – pokud náš prací prostředek obsahuje syntetickou parfemaci, sami uvidíte, kolik praní bude třeba, než se jí zbavíte – pokud se vám to vůbec podaří. Stejně tak se podívejme na kosmetiku.

Zubní pastu používáme určitě častěji než opalovací krém.

Kde všude, v jakých oblastech života, můžeme tento přístup uplatnit a tím zlepšit naše zdraví a také zdraví celé rodiny?

Těch oblastí je skutečně mnoho. Náš e-shop se zaměřuje primárně na kosmetiku, drogerii a doplňky do spižírny a lékárničky. Stačí se ale podívat na to, co vše doma máme. Z čeho je vyrobena naše podlaha, nábytek, matrace, povlečení, nádobí, dekorace, jak a čím svítíme, do čeho se oblékáme, s čím si hrají naše děti.

Je toho opravdu hodně, nad čím přemýšlet. To, jaký dýcháme vzduch venku, ovlivníme jen těžko, ale to, co si kupujeme domů, ovlivňujeme naprosto. Zároveň je potřeba říct, že život není jen o budování domova, ale především o budování našich vztahů. To by mělo být vždy na prvním místě. A koneckonců to naše zdraví ovlivňuje mnohem více než to, jaký používáme šampon. 😊

V čem jsou největší rozdíly mezi běžnými produkty a těmi s nálepkou „non-toxic“? Podle čeho zjistím, že daný produkt patří do konceptu netoxické domácnosti? Kterým chemickým látkám bychom se měli vyhnout a proč?

Především je důležité říci, že pojem „non-toxic“ není oficiální, aktuálně neexistuje žádný certifikát, který by zcela jasně definoval, co je nebo není non-toxic. Zároveň se nedá s jistotou o žádném produktu na našem trhu říci, že je toxický. Kosmetické i čisticí prostředky dostupné na našem trhu podléhají zákonům, normám a testům.

Legislativa Evropské unie i ČR jasně stanovuje bezpečné limity chemických látek. Stejně jako v potravinářském průmyslu se řeší bezpečnost daného konkrétního produktu. Jejich vzájemná kombinace, množství a četnost používání je ale na nás.

kosmetika

V ČR začala osvětu o non-toxic přístupu již zmíněná nezisková organizace, která má svou odbornou garantku (chemickou inženýrku paní Ing. Katarínu Hrivňákovou), která podle svých celoživotních znalostí, zkušeností a aktuálních studií produkty posuzuje. Tato garantka je zároveň i garantkou našeho e-shopu.

Praxe je ale taková, že čím dál častěji najdete tuto nálepku na produktu (či celém obchodě), který s touto odbornou organizací nemá nic společného. Což je vzhledem k chybějícímu oficiálnímu certifikátu možné a děje se to s rostoucím trendem stále více. Ale než svou důvěru vložíme do takového produktu (který může být dražší než srovnatelný konvenční), zajímejme se o to, kdo tento produkt takto označil a zda je jeho odbornost pro nás dostatečná.

Pokud si tedy produkt nejsme schopni posoudit sami. Rozdíly mezi běžnými a „non-toxic“ produkty jsou výrazné. Například neobsahují syntetickou parfemaci (jejíž součástí bývají i ftaláty), azo barviva, parabeny, silikony, sulfáty, ropné složky, hliník, chemické UV filtry a mnoho dalších.Jak poznáme, které produkty jsou nebo nejsou non-toxic, je tedy zatím nejednoznačné. Pokud ale chceme vycházet z doporučení zmíněné odborné neziskové organizace, na jejich stránkách najdete schválené a kontrolované oficiální e-shopy, mezi které patříme. V těchto obchodech najdete jen produkty, které prošly kontrolou odborníka.

Jsou non-toxic kosmetické a jiné produkty do domácnosti srovnatelné, co se týče účinnosti?

Určitě ano. Velká většina produktů je srovnatelně účinná, u části produktů zjistíte, že je vlastně ani nepotřebujete. Nejvíce zákazníci bojují s myčkou na nádobí, někteří s praním (ale tam je to téměř vždy spíše tím, že lidé nečtou etikety a tak prostředek používají špatně, nebo neznají obecné zásady praní).Z kosmetiky nejčastěji zákaznice řeší vlasovou péči.

Ono to nějaký čas trvá, než si člověk zvykne na vlasy bez silikonů. Ty výše zmíněné chemické látky se v produktech nenacházejí bez důvodu. Každý si však musíme porovnat, zda neplatíme příliš vysokou daň za to, co nám přinášejí.

Jaká všechna kritéria bychom měli při volbě netoxických produktů zvážit?

V první řadě náš cíl. Od toho se určitě bude odvíjet, co vše budeme doma měnit. Musíme zvážit, zda si chceme některé produkty doma sami jednoduše vyrobit (smíchat), nebo jsme ochotni uklízet se základními surovinami, jako je soda, ocet, mýdlo.Dále musíme promyslet, zda je pro nás prioritou ekologie. Sypké produkty můžeme sehnat i v recyklovaném papíru, ale pokud upřednostňujeme tekuté prací a čisticí prostředky, tam se plastu nevyhneme (jen v případě nákupu bez obalu).

I zde ale můžeme upřednostnit výrobce, kteří své plastové obaly alespoň berou zpět a dávají znovu do oběhu. Tyto principy platí i pro výběr kosmetiky.Někdo si vystačí s mýdlem a bambuckým máslem, někdo si rád dopřeje květovou vodu, pleťový čistič, sérum a krém. Zvažme tedy zejména naše požadavky, očekávání a finanční kapacitu. A určitě nezapomeňme zohlednit, pro koho daný produkt vybíráme. Například pro miminka hledejme kosmetiku jim určenou a zcela bez parfemace (i té přírodní).

Pokud bychom měli udělat jen jednu změnu v domácnosti, kterou byste navrhovala? Co považujete za nejdůležitější v této oblasti?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Pro alergika na sulfáty (mycí složky v mýdlech, šamponech, gelech na nádobí...) bude na prvním místě výměna produktů za ty bez sulfátů. Pokud bychom se bavili velmi obecně, tak bych doporučila pořídit kosmetiku a drogerii bez hormonálních disruptorů (látky, které narušují náš hormonální systém) a opět upřednostnit změnu produktů, které používáme nejčastěji.

A velmi obecně, co se týče domova jako takového, tak se zbavit veškerého nádobí a textilu s obsahem PFAS – Perfluorovaných a polyfluorovaných alkylových látek také ovlivňujících hormonální a imunitní systém (teflonové nádobí, nepromokavé oblečení a boty neoznačené PFAS a PFC-free). Tato problematika je však ještě složitější, protože na rozdíl od kosmetiky, na pánvi ani na bundě nenajdete přesné složení všech chemikálií, které obsahuje. Často se musíme komplikovaně ptát výrobce a žádat dokumenty, které potvrzují jejich tvrzení.

prírodní kosmetika

Často se setkávám s tvrzením: „Non-toxic produkty jsou dražší.“ Je to opravdu pravda?

Ano i ne. I v rámci konvenčních produktů jsou výrazné cenové rozdíly, takže záleží, co konkrétně porovnáváme. V běžné drogerii najdeme krém na obličej za pár desítek korun, ale i za pár stovek korun.Stejně jako se můžeme levně, ale zároveň kvalitně stravovat, můžeme i netoxicky uklízet a pečovat o sebe. Záleží, kolik času jsme ochotni investovat, protože vždy investujeme buď své peníze, nebo svůj čas.

Dáte přednost fazolím v plechovce, nebo si je sami uvaříte? Jsme ochotni si jednoduše vyrobit čistič na vodní kámen z kyseliny citronové a vody, nebo potřebujeme rychle sáhnout po hotovém produktu? Nakupovat non-toxic kosmetiku a drogerii se dá bez změny v rodinném rozpočtu, ale i s výraznou změnou v rozpočtu. Všechno záleží na našich prioritách a požadavcích. Tak či tak je to investice do našeho zdraví, takže se rozhodně vyplatí hledat cesty, jak to zvládnout.

🌟 Nový rok, nový začátek! 🌟Změň své tělo a posilni svou mysl s Novoroční výzvou 2025 na Fitshakeru. 💪✨ Ať už chceš zhubnout, zlepšit kondici nebo si osvojit zdravější návyky, toto je tvá šance začít cestu k lepšímu JÁ. 🚀Přidej se k nám, začni rok aktivně a ukaž si, že na to máš!

Společně to zvládneme. ❤️

Fitshaker výzva

Závěrem bychom chtěli vyjádřit velké díky za příjemnou spolupráci a cenné informace ze světa non-toxic. Pokud tě téma zaujalo, neváhej navštívit https://www.netoxickadomacnost.cz/, kde se dozvíš další zajímavosti.

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.