Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Proměny
Fitshaker podcasty
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Lucka (–27 kg): „Teď můžu říct, že můj odraz v zrcadle se mi líbí.“

chci zhubnout 20 kg

Lucka změnila celý svůj život. Překopala jídelníček, přidala pohyb a z velikosti XL se dostala na S. Při pohledu na její úžasnou proměnu jsme zůstali v němém úžasu. Lucka vypadá skvěle a dokázala ujít obrovský kus cesty. Věříme, že bude pro tebe stejnou motivací jako pro nás.

Lucko, Vy jste zhubla z vyšší váhy, je to tak? Cvičí s námi hodně žen, které se snaží o stejnou proměnu, jaká se podařila Vám. Popíšete nám svoje začátky, jaké vytoužené číslo na váze Vás pohánělo vpřed? Nebo jaká byla Vaše motivace?

Abych začala pěkně popořádku, musím se vrátit o pár let zpátky. Nikdy jsem nebyla ani velmi štíhlá, ani plnější – zkrátka normální průměrná žena.

Před sedmi lety jsem se rozhodla založit si živnost – manikúru. Modelace gelových nehtů byla můj sen, moje vášeň. A tehdy to začalo. Sedavá práce 10–12 hodin denně, minimum pohybu a nulový režim se téměř za 5 let podnikání odrazil na mojí váze katastrofálním způsobem. Kila se nabalovala, ale já jsem to nějak nechtěla vidět, resp. jsem neměla energii to celé vnímat.

Práce, kterou jsem milovala, mě pohltila a postavila jsem ji na první místo nade všechno.
jak zhubnout stehna rychle
jak zhubnout 20 kg za týden

A začal kolotoč... Hubnout jsem chtěla každé pondělí, každého prvního v měsíci. Jenže nic se nedá dělat najednou a hned, bez rozmyslu. Takže vždy přišel nějaký prohřešek v podobě čokolády, ve které jsem tehdy jako v jediné viděla útěchu. Následně přišel pocit viny, selhání… a bylo po hubnutí. Takže když se dostavil nějaký úbytek, opět se to vrátilo. Vždyť víme – jojo efekt...

Přišla únava z práce, ze sebe, deprese... Po téměř pěti letech jsem se tedy rozhodla živnost ukončit. Protože už to nebyl můj sen... Už to nebylo to, co mi přinášelo radost. Přinášelo mi to jen bolest, špatnou náladu, únavu, vyčerpání. Byla jsem ze všeho znechucená. Z lidí, ze sebe, ze života, který jsem nežila, jen přežívala...

Před podnikáním jsem pracovala v obchodě, v potravinách. A tam jsem se i vrátila. Práce s lidmi mi byla vždycky blízká. Tehdy před dvěma a půl lety ukazovala ručička na váze hrozivých 93 kilo.

Bolel mě pohled na sebe do zrcadla, nenáviděla jsem se za to, kam až jsem se dokázala projíst.

Byla jsem sama, bez partnera a nekonečně smutná. A řekla jsem si, že už je čas něco s tím udělat. Rok ale přešel i tak beze změny, až jsem si konečně na podzim roku 2020 řekla, že takhle už žít nechci. Začala jsem nejdřív teoreticky – četla jsem, vzdělávala se, abych zjistila, jak s kily zatočit jednou provždy. Nastavení v hlavě však stále nebylo na 100 %. Teď to vidím. A jednoduše platí – všechno je v hlavě.

Když jsem se na začátku tohoto roku (2021, pozn. red.) zapojila do novoroční výzvy Fitshakeru, vážila jsem 88 kg. Výzvu jsem však opět kvůli svému selhání nedokončila. Váha kolísala jednou nahoru, potom dolů. Zkusila jsem Dukanovu dietu, všelijaké prášky, mléčnou dietu. Jenže vždy přišly návaly chutí a všechno se zhroutilo.

Ani sama nevím jak, najednou bylo září, váha ukazovala 78 kg a ve mně se něco zlomilo. Nainstalovala jsem si kalorické tabulky a pustila jsem se do toho. A věřila jsem. Věřila jsem, že tentokrát to dokážu.

jak mám zhubnout
jak nejefektivněji zhubnout

Po kolika týdnech jste na sobě začala pozorovat změny? Jaký to byl pocit, vidět výsledky tvrdé práce v zrcadle? 😊

Od podzimu 2020 do začátku tohoto roku ubylo 5 kg, od začátku roku do září dalších 10 kg. Ale moc jsem to nevnímala. Jsem malá a 78 kg bylo pořád hrozivé číslo.

V září jsem si nastavila systém – aby byl i úbytek a zároveň abych nehladověla. Většinu života nesnídám, a tak padla volba na „přerušovaný půst“, tj. intermittent fasting ve formě 16/8. Vypočítala jsem si kalorický příjem a pustila se do toho s nízkosacharidovou stravou. Na začátku 50 g sacharidů na den, teď to dokážu ukočírovat do 30 g sacharidů na den.

Omezení sacharidů pro mě bylo výbornou volbou a rozhodně to tak vnímám i teď, protože tak funguju už 4 měsíce a cítím se skvěle. Je to něco, co u mě funguje a co mi vyhovuje. Chtěla jsem se totiž vydat udržitelnou cestou, která bude fungovat dlouhodobě. Platí jednoduše to, že je nutné poslouchat svoje tělo. A když to začnete dělat, ono vám poděkuje. Nemohla a nechtěla jsem jít cestou ovesné kaše k snídani, když nesnídám a ovesné vločky nesnáším 😁, a ty zásady, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne... Myslím si, že je v pořádku, když to někomu vyhovuje. Stejně jako je v pořádku, když jde někdo jinou cestou. 😊

Už po třech měsících jsem byla lehčí o 10 kg, tzn. že jsem měla 68 kg, což pro mě bylo až neuvěřitelné. A dokázala jsem to tak, že jsem se netrápila, nehladověla jsem a jedla jsem to, co mi chutná. 😊

jak zhubnout na stehna
jak rychle zhubnout bez cvičení

Měla jste ve svém okolí podporu v podobě kamarádů nebo rodiny?

Žiju sama, ale měla jsem a stále mám podporu mojí mamky, s níž spolu pracujeme. A samozřejmě, když byla změna viditelná, přišla slova podpory a pochvaly i od okolí.

Upravila jste i svoje stravování? Jak vypadalo před proměnou a jak vypadá teď?

Změny ve stravování byly základem mého úspěchu. Stravování, které vedlo k přibírání, sestávalo ze sladkostí v enormním množství (hledala jsem v nich příval energie a potěšení), ze sladkých vod a z večerního přejídání, protože během dne jsem se k jídlu skoro nedostala. Já jsem nikdy nejedla vysloveně nezdravě. Bylo to o sladkostech, o sladkých vodách, o obrovských porcích a o minimu pohybu.

Teď moje strava sestává z velkého množství zeleniny, mléčných výrobků a masa. Sladké vody a sladkosti jsem vyloučila úplně. Můj denní příjem se skládá z kaloricky objemnějšího oběda, odpolední svačiny a lehké večeře.

Jídla si připravuju tak, aby nejen chutnala, ale aby i lahodila oku. Příprava mě velmi baví a vždy se na to těším. 😊

Taky jsem přišla na to, že mi vyhovuje konzumovat co nejméně průmyslově zpracované potraviny. Mezi oblíbené potraviny patří rukola nebo polníček, rajčata, okurka, denně sním ½ avokáda, cottage cheese, tofu, hummus, šunky s vysokým obsahem masa, kuřecí a krůtí maso, ryby, olivy... Objevila jsem spoustu nových a skvělých chutí.

Když přijde chuť na sladké nebo jako svačinu volím proteinový puding, lžičku ořechového másla nebo proteinovou tyčinku s nízkým obsahem sacharidů.

Večeře jsou jednoduché a lehké, většinou je to cottage cheese se zeleninou. Pokud večer cvičím, po tréningu sáhnu po proteinovém nápoji.

Co se týká pitného režimu, piju minerální vodu, čaje a Coca-Colu jsem vyměnila za Coca-Colu Zero. Jsem si vědomá toho, že to není nejšťastnější volba, ale to je něco, čeho se nedokážu vzdát.

jak zhubnout kilo za týden

Určitě si vybavíte situaci, kdy jste si v obchodě koupila džíny, které Vám byly mnohem menší než ty, co jste nosívala předtím. Uvědomila jste si tehdy, jak skvělý člověk jste a jaký obrovský kus práce máte za sebou? Určitě jste musela vyměnit úplně celý šatník.

Co se týká oblečení, když jsem byla plnější, nosila jsem legíny a k tomu delší a volnější věci, které zakryly, co měly.

Pár věcí z dob před přibráním jsem měla schovaných pro případ, že „možná jednou zhubnu“. 🙃 Takže jsou věci, které teď vytáhnu a vejdu se do nich. Je to super pocit.

Ale samozřejmě jsem šatník obnovila.

Ten pocit, kdy se začnete sama sobě líbit v zrcadle...

Ten pocit, kdy se začnete sama sobě líbit v zrcadle...

To zná jen ten, kdo si tím prošel. A nemá to nic společného s narcismem. Je to o budování pozitivního vztahu se sebou sama, o sebelásce.

Určitě platí, že je těžké mít dobrý vztah s okolím, když nemáme dobrý vztah sami se sebou. Teď s odstupem času vím, jak jsem byla zlá, negativní, nevrlá a neochotná k lidem. Všechno to pramenilo z mojí psychiky a z toho, jak jsem nebyla spokojená se sebou a se svým životem.

A teď můžu říct, že můj odraz v zrcadle se mi líbí, i když je ještě co vylepšovat.

Jsem usměvavá, šťastná a pozitivně naladěná. 😊 Nechci ale usnout na vavřínech. Zhubnout kila je jen půlka práce, druhá půlka je udržet si to. 😊

jak správně jíst a hubnout
jak zhubnout cvičením doma

Lucko, vyhovuje Vám cvičení z domu? Který trenér na Fitshakeru Vás umí motivovat k tomu, abyste podala skvělý výkon? 😊

S úpravou stravy si musel najít svoje místo i pohyb. Dokud byla váha vysoká, volila jsem jen rychlou chůzi. Jak kila ubývala, začala jsem střídat chůzi s během a v září jsem už v pohodě zaběhla 10 km za hodinu. S příchodem chladného počasí jsem se vrátila zpátky k rychlé chůzi. Hned jak se oteplí, určitě budu zase běhat.

S novoroční výzvou, do níž jsem se zapojila, přišla videa na cvičení doma, která se mi velmi líbila. Nejvíc určitě tabata a ostatní dynamická cvičení. Z trenérů jsou perfektní Diana, Olinka a Matej. Největší problém mi dělala jóga. Bylo mi řečeno, že na to musím ještě „dospět“. 😊 A osobně si myslím, že v této výzvě už jógu přeskakovat nebudu. 😊

Výzvu jsem však nedokončila, ale k cvičení doma jsem si cestu našla. Mám odporové gumy, činky a pomůcky, se kterými dokážu odcvičit tréning, při kterém se zapotím.

Ve výzvě bylo hodně cvičení a cviků, které mi dělaly obrovský problém. Možná i to a k tomu pocit neschopnosti a selhání vedly k tomu, že jsem to nedotáhla do konce.

jak zhubnout 5 kilo
jak zhubnout 4 kg

Cvičíte pravidelně každý den nebo jak vypadá Váš tréningový plán?

Cvičit pravidelně je něco, co se ještě pořád učím. Chtěla bych a jsem na cestě k tomu. V práci mám pohybu dost, nachodím hodně kroků, ale chci a potřebuju tělo zpevnit. Vím, že všechno chce čas, abych se to naučila a vytrvala. Denně však dodržuju kalorický deficit.

Tak jako jsem se dokázala nastavit na stravu, věřím, že se nastavím i na cvičení. A věřím, že právě Novoroční výzva 2022 mi v tom pomůže. 😊

Kolik kg a cm se Vám celkem podařilo shodit?

Centimetry změřené nemám, ale co se týká konfekční velikosti, šla jsem z XL na S. A co se týká kil, měla jsem 93 kg a momentálně se pohybuju v rozmezí 66–67 kg. Měřím ale jenom 160 cm. Takže bych se chtěla dostat na 58–60 kg.

jak shodit stehna
jak zhubnout bez jojo efektu

Plánujete se zapojit do novoroční výzvy? Jaký cíl jste si dala do nového roku?

Do novoroční výzvy jsem se už zapojila a věřím, že tentokrát ji dokončím a díky ní se stane každodenní pohyb nepostradatelnou součástí mého života.

Do nového roku je mým cílem ještě snížit hmotnost, následně si ji udržet a být zdravá a šťastná. 😊

A na závěr bych chtěla vzkázat všem svým spolubojovnicím, že to půjde. Půjde to, když to budete cítit a když to budete opravdu chtít. Chtít, ale skutečně doopravdy. Kvůli sobě. Ne kvůli okolí, manželovi nebo příteli. Jen proto, abyste právě vy byly spokojené, zdravé a šťastné. Jen tak. Samy se sebou. 😊

Přidej se i ty:

jak zhubnout podkožní tuk
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktorka ve Fitshakeru

Úsměv na tváři, vařečka v ruce a stále nové nápady. Tak nějak bych se charakterizovala. Baví mě vymýšlet nové zdravé a hlavně bezlepkové recepty, na kterých si pochutná skutečně každý. Toho, že jsem komunikativní a ráda si povídám s lidmi, si můžete všimnout v rozhovorech, které pravidelně přibývají na našem blogu. Proto, jestli ti chybí motivace, rychle si nějaký přečti.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.