Listové těsto je jedním z nejpopulárnějších typů těsta a hlavním důvodem bude určitě jeho univerzálnost.
Z listového těsta upečeme během chvilky a bez nepořádku v kuchyni sladké dezerty, slané pochoutky, ale i hlavní jídla nebo efektní snídaně.
Srolované těsto v policích supermarketů zná určitě každá z nás, ale málokdo už ví, že toto kupované těsto má k tomu pravému – francouzskému – dost daleko. Co se nachází v kupovaném listovém těstu a proč stojí za to udělat si domácí listové těsto podle originální receptury, na to se dnes spolu podíváme!
Pâte feuilletée
Tento záhadný název, který v překladu známe jako listové těsto, má za sebou bohatou historii. Listové těsto v podobě, jak ho známe, vzniklo už v roce 1645, jak tomu při skvělých vynálezech bývá, úplně omylem.
Cukrář Claudius Gelée se snažil pro svého nemocného otce upéct chléb, ale k obyčejnému těstu z mouky a vody přidal i máslo.
Z jemného a křupavého výsledku byl překvapený nejen Claudius, ale i jeho učitelé, a tak asi nikoho nepřekvapí, že když se později odstěhoval do Paříže a potom do Florencie, z listového těsta se stal hit. Ve francouzském cukrářství se používá zejména na croissanty, ale i na krémový zákusek známý jako mille-feuille. Překlad – listové těsto – vyplývá ze způsobu přípravy – překládání těsta nebo chcete-li listování.
Domácí vs. kupované
Jak jsme si řekli již výše, pravé listové těsto obsahuje jen mouku, máslo a vodu. I přesto je však jeho příprava pracnější, a proto většina z nás (aspoň doteď) sáhla spíš po tom kupovaném, hotovém těstu.
Všimli jste si však někdy, co se v něm nachází? Zatímco domácí listové těsto obsahuje jen mouku, vodu a máslo, v rolce z obchodu najdete kromě mouky a vody i palmový nebo jiný rostlinný tuk, regulátor kyselosti nebo etylalkohol.
Kupodivu se v něm žádné máslo ani nenachází. Samozřejmě, že každá žena sem tam potřebuje upéct rychle a bez starostí, proto nikomu používání kupovaného listového těsta nezazlíváme. Jestli však máte čas a chcete si dopřát kvalitní domácí dezert, a hlavně vědět, co jíte, zkuste si připravit listové těsto doma. Kromě dobrého pocitu z doma upečeného dezertu budete hlavně vědět, co jíte!
Ku prospěchu kupovaného těsta hraje i fakt, že poněvadž neobsahuje máslo, má méně kalorií než to domácí.
To platí i při kupovaném listovém těstu, které má sice méně kalorií, ale palmový tuk, jehož obsah je zde vysoký, je pro naše tělo jedním z nejméně vhodných olejů. Palmový tuk obsahuje vysoký podíl (50–85 %) nasycených mastných kyselin, jejichž příjem je rizikovým faktorem nejen obezity, ale i kardiovaskulárních onemocnění.
Jestli vás zajímá, které tuky jsou nejvhodnější a které bychom naopak měli využívat co nejméně, přehled najdete v našem článku o tucích a olejích 👇.
Recept na domáce lístkové cesto
Potřebujeme:
- 250 g hladké mouky
- 225 g studeného másla
- 150 ml studené vody
Jak na to?
1
Mouku vymísíme spolu se studenou vodou ručně nebo ideálně v mixéru nebo procesoru. Vložíme do vzduchotěsné mísy nebo zabalíme do fólie a necháme v chladu odpočívat přibližně půl hodinky.
2
Máslo položíme mezi dva listy papíru na pečení a válečkem vyválíme obdélník – máslovou „placku“ zhruba o rozměru A5.
3
Vychlazené těsto vyválíme na formát A4, případně o pár centimetrů delší. Do středu položíme vychladlý plát másla a překryjeme ho horní a dolní částí těsta, aby celý plát vypadal jako obálka. Takto poskládané těsto zabalíme do fólie a dáme na 30 minut do lednice.
4
Když těsto vyndáme, opět ho rozválíme na délku a poskládáme na tři části. Opět dáme zchladit a válení a skládání opakujeme aspoň 4krát, ideálně však 6–8krát.
5
Před použitím (po posledním skládání) necháme těsto aspoň hodinu v lednici, ideálně však přes noc. Další postup a pečení volíme podle konkrétního receptu.
Tip: Skládání podle popisu může být pro začátečníka těžší, zkuste si proto na internetu vyhledat videa jako skládání listového těsta nebo „puff pastry“. Dnes už existuje hodně foto- nebo videonávodů, jak správně poskládat listové těsto.
Výbornou volbou k dochucení tvých sladkých pamlsků může být i naše Fitnutka. Najdeš ji našem e-shopu kde si umíš vybrat ze tří nadupaných příchutí.
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.