Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Evička: „Cvičení podle mého názoru není o věku, ale o chuti a pevné vůli“

cvičeni doma

„V druhé polovině ledna 2023 dovrším 56 let 😊.“

Evička je velmi charismatická, veselá a hlavně aktivní žena, která motivuje k pohybu nejednu „dvacítku” 😊.

Evičko, vy žijete aktivním životním stylem, je to tak 😊? Jaké sporty a sportovní aktivity jste už vyzkoušela 😊?

Sportovním aktivitám se věnuju od mládí. Během studia na střední škole jsem milovala hodiny tělesné výchovy, zejména gymnastiku, míčové hry, cyklistiku, plavání, lyžování, bruslení a též turistiku. Zkoušela jsem i letní biatlon. Přiznám se, že s během jsem problém neměla, horší to už bylo se střelbou... 😉

Takže jsem se rozhodla věnovat sportovním aktivitám, které mě bavily a přinášely mi radost z pohybu. Po ukončení střední školy jsem se 6 let 2x týdně věnovala aerobiku, dokonce jistou dobu jako cvičitelka. Absolvovala jsem též kurz společenského tance, oslovily mě i zumba, pilates a kalanetika. Téměř rok jsem cvičila ve fitku, ale zvedání činek mě příliš neoslovilo.

Více než 8 let jsem před covidem 2x týdně navštěvovala Štúdio SPERANZA v Košicích, kde jsem měla možnost vyzkoušet si vícero sportovních aktivit jako např. kruhové cvičení, cvičení na vibrační plošině, cvičení s vlastní vahou těla na TRX, s kettlebells, s posilovacími gumami, nordic walking, fit pobyty...

aktivni zivotni styl
outdoor aktivity

Cvičení v dobré partě mělo vícero blahodárných účinků – kromě formování postavy a získání lepší kondice jsem si parádně „vyčistila hlavu“ a získala nové známé, kteří taky milovali pravidelný pohyb. Pandemie však tyto moje sportovní aktivity překazila. Jelikož se pohyb stal součástí mého života, hledala jsem možnosti, jak ve sportování pokračovat i v době, kdy byla všechna sportoviště zavřená.

Do pandemie jsem cvičila vždy v kolektivu, kde jsme se navzájem podporovali, často i žertovali. Byly to příjemně strávené chvíle s lidmi – jak se říká – se stejnou krevní skupinou. I když jsem si neuměla představit cvičit sama, v době pandemie jsem neměla jinou možnost, jak si najít vhodný cvičební program a cvičit doma.

kardio cvičení doma

Kdy a za jakých okolností jste se dozvěděla o Fitshakeru? Proč jste se s námi rozhodla zůstat 😊?

Na internetu jsem hledala možnosti, jak pokračovat v aktivním pohybu v době pandemie, kdy jsme byli zavření doma. Vzpomněla jsem si na reklamu, která často prezentovala „Fitko v obýváku“. Díky internetu jsem se dostala na stránku Fitshakeru.

Podívala jsem se na nabízené aktivity blíže a přelouskala programy, trenéry, výzvy, možnosti zdravých receptů... Přiznám se, že nesmírně mě oslovily výsledky, které prezentovaly ženy prostřednictvím rozhovorů a fotografií.

Tehdy padlo moje rozhodnutí zaregistrovat se jako členka a hned jsem se i přihlásila do letní výzvy 2020.

Kromě pravidelného cvičení jsem se zaměřila i na změnu ve stravování a výzva mi přinesla velmi uspokojivé výsledky – dala jsem dolů 5 kg z hmotnosti, 6 cm v pase, 4 cm z boků, najednou byly víc viditelné bicepsy a tricepsy, taky bříško i lýtkové svaly a svalstvo na celém těle bylo jakési pevnější... A třešničkou na dortu je to, že se cítím zdravotně velmi dobře.

Při cvičení vypouštím všechno náročné, čistím si mysl a endorfiny po skončení jsou k nezaplacení 😉.

každodenní cvičení doma
cvičení doma cviky

Cvičíte opravdu pravidelně. Na to jsme opravdu hrdí 😊. Setkala jste se s vrstevnicemi, které nemají takovouto kondici a cvičení v oblibě 😊?

Znám hodně lidí, kteří se věnují sezónním sportům, ať je to běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání, turistika, bruslení, lyžování, běžkování... Dnes mnozí hledají možnosti, jak se hýbat a udělat něco pro svoje zdraví. Ale znám i vrstevnice, i věkově mladší ženy, které se nevěnují žádným sportovním aktivitám, dokonce ani běžné chůzi.

lyzovani
pěší turistika

Zároveň se diví, že se „v mém věku“ těším na cvičení „doma v obýváku“. Ptají se mě, jestli se mi chce pravidelně cvičit a jestli mám skutečně tak pevnou vůli. Vždy jim s úsměvem odpovím, že mě pravidelný pohyb naplňuje pocitem spokojenosti, radosti a při pohybu spojuju příjemné s užitečným.

My si myslíme, že cvičit se má a může v jakémkoliv věku. Je to tak i podle vás 😊?

Začít cvičit může člověk kdykoliv, v jakémkoliv věku. Podle mého názoru to není o věku, ale o chuti, o pevné vůli, o radosti z pohybu, o tom chtít něco změnit, někam se posunout. Čím jsme starší, tím víc nás těší každý úspěch, který při cvičení přijde a je viditelný nejen pro nás, ale i pro okolí.

Určitě každého potěší pochvala, pokud si vyslechne, že vypadá zdravě a na svůj věk „až moc dobře“. Když jsem byla čerstvá osmnáctka a někdo se mě zeptal, jestli mi je 13 let, byla jsem velmi „uražená“, že mě považují za dítě. Ale pokud mi dnes někdo řekne, že mi je o pár roků méně, je to potěšující a zároveň povzbuzující pracovat na sobě dál a udržovat se v dobré kondici. Vždyť věk je skutečně jen číslo 😉.

guma na cvičení
lavice na cvičení

Máte za sebou už hodně výzev, jak se vám líbí, jak vás posouvají dál a která je vaše nejoblíbenější 😊?

Od letní výzvy 2020 jsem se zapojila do všech výzev – novoročních i letních. Mně vyhovují všechna cvičení, programy i trenéři. Těším se na každého, kdo ke mně podle programu v daný den hovoří. A pokud mi to nestačí, ráda si cvičení přidám.

Programy ve výzvách jsou velmi dobře sestavené. Vyhovuje mi střídání silových cvičení s cvičeními zaměřenými na jednotlivé partie těla. Miluju všechna cvičení s Di, s mojí krásnou a ladnou vílou, taky Andrejku – anděla s lidskou tváří – a její pilates, neskutečně se těším na Maťka – vtipálka a jeho tabatky, zbožňuju Janku a její různorodé cviky na procvičení celého těla, které se neopakují. Maggie a její Six pack jsou k nezaplacení. Honzovy vtipné hlášky mě umí nastartovat do poctivých výkonů a Olinka – to je zabijááák... 😊.

zivotny styl
motivace

Díky výborně sestavenému programu v jednotlivých výzvách se nikdy nenudím, snažím se podávat co nejlepší výkony a držet tempo s trenéry. Po některých cvičeních jsem mokrá jako myš, ale šťastná a plná endorfinů. Je to krásný pocit zvládnout kardio cvičení s Di a přidat si například ještě bříškomakačku s Maggie...

Cvičila jste i harmonickou výzvu? Co říkáte na témata která se střídají týden co týden?

Od roku 2020 jsem se zapojila do všech harmonických výzev a touto cestou chci poděkovat za to, že tento druh výzvy nabízíte v předvánočním čase, kdy se jaksi všichni potřebujeme ztišit z hektických dní, které jsme zažívali během celého roku. Témata, která se střídají v harmonické výzvě, jsou skutečně podnětná, vyvážená a umí mě nastavit do vnitřní pohody. I díky této poslední harmonické výzvě jsem měla pocit, že vánoční svátky jsou o klidu, ztišení se, o rodině a o společně strávených chvílích s nejbližšími...

Pilates a jóga, co říkáte na tyto druhy cvičení 😊? Jak vám sedí 😊?

Pilates pro mě nebyl novinkou, setkala jsem se s ním už před více než 30 lety. Je to velmi účinné cvičení na formování postavy a zpevnění svalstva. Mám ho velmi ráda. Při řízených pohybech vycházejících ze středu těla člověk zjistí, že má i takové svaly, o kterých předtím nevěděl 😉.

zdrave telo
online cviceni Fitshaker

S jógou jsem se však poprvé setkala až tady ve Fitshakeru během Výzvy do plavek 2020. Musím se přiznat, že jsem dost energická osůbka a více mi vyhovují kondiční a kardio cvičení. Neuměla jsem si vůbec představit, jestli se dokážu uklidnit, odreagovat a vypnout mysl během cvičení.

Ale musím zkonstatovat, že se mi to podařilo, a teď se na jógu v podání Andrejky a Nikol dokonce těším. Můžu se krásně uvolnit, zklidnit a zrelaxovat. Zjistila jsem, že i tento druh cvičení má svoje kouzlo a svůj význam 😉.

Co byste vzkázala ženám, které si nedokážou najít na cvičení ani chvíli během týdne? Jak byste je motivovala, aby si pro sebe ten čas přece jen udělaly 😊?

Pokud chce člověk na sobě pracovat a něco změnit, dokáže to jen v tom případě, pokud změní svoje myšlení. Všechno začíná v hlavě. Neboť pokud doopravdy něco chceme, dokážeme i nemožné 😉. Pokud budeme hledat způsoby a možnosti, jak to jde, určitě je najdeme. Ale pokud budeme hledat výmluvy, proč to nejde, nikdo nám s tím nepomůže. Každá pracující žena, která má svoji rodinu a domácnost, si určitě dokáže najít během dne půlhodinku pro sebe – pokud skutečně chce na sobě něco změnit.

Cvičení ruku v ruce se změnou stravovacích návyků každému, kdo se na to dá a samozřejmě vytrvá, přinese očekávané ovoce. Někomu se to podaří dříve, jinému možná později, ale výsledek za to stojí.

Mně cvičení a jakýkoliv pohyb přinášejí radost, nabíjejí mě novou energií, udržují mě ve formě jak z tělesné, tak i z duševní stránky. Postupně se stal pohyb součástí mého každodenního života a ano, i u mě jsou někdy dny, kdy se mi nechce, ale ten pocit, že jsem to nevzdala, je úžasný 😉.

Vřele doporučuji všem ženám cvičit s trenéry, kteří dokážou motivovat, povzbudit, nabudit, poradit, usměrnit... A jsem přesvědčená, že pokud se vám trenéři jednou dostanou „do obýváku“, určitě je z něj nikdo nebude chtít poslat pryč 😉. Aspoň tak je to u mě a jsem za tento super program Fitshakeru nesmírně vděčná 😉.

cviceni online
pomůcky na cvičení

Pokud se i ty chceš začít aktivně hýbat jako například paní Evička, u nás máš právě možnost zapojit se do Výzvy do plavek 2023. Stačí si jen koupit členství a jsme v tom spolu 😊

Vyzva do plavek FItshaker
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktorka ve Fitshakeru

Úsměv na tváři, vařečka v ruce a stále nové nápady. Tak nějak bych se charakterizovala. Baví mě vymýšlet nové zdravé a hlavně bezlepkové recepty, na kterých si pochutná skutečně každý. Toho, že jsem komunikativní a ráda si povídám s lidmi, si můžete všimnout v rozhovorech, které pravidelně přibývají na našem blogu. Proto, jestli ti chybí motivace, rychle si nějaký přečti.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.