Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak často cvičit? Jak si stanovit optimální počet tréninků?

jak casto cvicit

Jak často cvičit, aby to bylo pro tebe tak akorát? Jestli si kladeš tuto otázku, ve hře jsou další, na které si musíš odpovědět, abys mohla stanovit optimální počet tréninků právě pro sebe.

# 1. Jaký je tvůj cíl?

Chceš se hýbat jen rekreačně?

Čeho chceš vlastně cvičením dosáhnout? Máš zájem cvičit rekreačně, trochu si zpevnit postavu, zlepšit parametry zdraví jako krevní tlak, hustotu kostí, výsledky krve, chceš mít aspoň základní kondici, cítit se lépe?

Jestli je tvoje odpověď ano, mělo by ti stačit cvičit 2x týdně v trvání 30–60 minut. Z toho jeden trénink doporučuju posilovací (s vlastní vahou, pomůckami nebo činkami) a druhý kardio (rychlá chůze, plavání, kolo apod.). Vždy je však nejdůležitější to, aby tě pohyb bavil, takže si klidně do těch 2 tréninků dej aktivity, které děláš ráda.

jak správně cvičit

Chceš zhubnout?

Pokud chceš hubnout, navrhuju trochu vyšší tréninkovou frekvenci a vytvořit komplexní plán. Začni trénovat 3–4x týdně v trvání cca 30–90 minut a v případě potřeby minutáž prodlužuj, případně si dej trénink navíc nebo si ho udělej náročnější, pokud se výsledky zpomalí nebo úplně zastaví.

Z těch tří až čtyř tréninků doporučuju 2x kardio (rychlou chůzi, plavání, kolo apod.), 1x intervalový trénink (tabata, HIIT, kruhový trénink) a 1x posilování s vlastní vahou/nářadím/činkami.

jak dlouho cvičit

Chceš budovat kondici a sílu?

Jestli chceš budovat hlavně kondici a tvým cílem je zvyšovat výkony, začni také na 3–4 trénincích týdně v trvání 30–60 minut, ale ať je prioritou měřit si pokaždé svoje výkony a hlavně se zaměřit na jejich zvyšování.

Je jedno, jestli chceš pracovat na zvyšování síly nebo kondice. Ať už to bude posilování nebo běh, plavání, jízda na kole apod., vždy udělej v tréninku něco navíc, vždy se snaž posunout svoji dosavadní hranici.

Trénink si udělej každé dva týdny o něco náročnější, prodluž ho nebo přidej trénink navíc. Při tomto náporu však mysli i na regeneraci, tedy na oddech v podobě dostatečného spánku, masáže, meditace, strečinku, vířivky, sauny apod. Dokonce, jestli je to třeba a cítíš to tak, si dej na pár dní od cvičení úplně pauzu, abys načerpala energii, oddechla si a aby díky tomu stouply tvoje výkony.

jak se přinutit cvičit

# 2: Přizpůsob se aktuální situaci.

Přizpůsob frekvenci tréninků i svému momentálnímu stavu v oblasti zdraví a kondice.

Jestli jsi úplný začátečník, možná ti ze začátku bude úplně stačit cvičit první týdny 1–2x týdně. Později přirozeně pocítíš, že jsi na to zvyklá, a když se budeš chtít nadále zlepšovat, můžeš si přidat trénink týdně navíc, pokud ti to samozřejmě tvoje časové možnosti dovolí.

Ber ohled i na svůj momentální zdravotní stav. Ideální je, když se poradíš se svým lékařem a vezmeš v potaz jeho doporučení, pokud máš za sebou nějaké zranění, operaci, případně zdravotní komplikaci.

Bez ohledu na to, jestli chceš cvičit hodinu denně nebo 30 minut 2x do týdne, s námi to máš jen za 249 Kč měsíčně a můžeš cvičit, kolik jen chceš a kdy chceš. Naši premium členové mají k dispozici téměř 1 000 tréninků, neustále se natáčí i nové, děláme pravidelné výzvy 3x do roka, máme i archiv tréninků, které se cvičily naživo. A to všechno v rámci jednoho členství.

Už zbývá jen pár dnů na přihlášení se do naší Výzvy do plavek. Začínáme 2. 5. Klikni na banner níže a makej s námi na svém zdravějším JÁ. Těšíme se na tebe😊!

Vyzva do plavek 2023
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor ve Fitshakeru

Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.