Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Nikolka (-10,2 kg): „Když člověk pochopí svoje tělo, dokáže s ním krásně fungovat a ono se odmění.“

cvičení

Jak se Nikolka ocitla ve Fitshaker rodince a jak její proměna změnila vztah s manželem, si můžeš přečíst v krásném rozhovoru, který nám poskytla.

Nikolko, hned na úvod vám musíme říct, že vypadáte skvěle, vaše proměna je opravdu krásná 😊. Kdy jste začala cvičit s Fitshakerem a jak dlouho trvala tato skvělá proměna?

Celá moje proměna začala koncem prosince 2022. U kadeřnice jsme se bavily o cvičení a ona mi doporučila videa na Youtube, podle kterých cvičí ona. Přiznám se, že nejsem člověk s pevnou vůlí, nikdy jsem si proto nedávala žádná předsevzetí, věděla jsem, že je nedodržím, a když ano, tak na krátkou dobu.

Pamatuju si to, jako by to bylo včera, že jsem seděla u televize a právě jsem dojedla vánoční kapustnici. Napadlo mě, že se teda podívám na ta videa, která mi doporučila. Celkem mě to zaujalo, byl to body pilates s Heather Robertsonovou – já moc nemusím ty energické „skákačky“. Vypadalo to jednoduše, tak jsem vzala tablet a šla do pokoje.

Vydržela jsem asi 15 minut a byla jsem hotová. V planku jsem vydržela asi 3 sekundy a kapustnici jsem měla někde v krku 😂. Tehdy mi jako by něco cvaklo v hlavě a řekla jsem si, že končím. Nabralo to neskutečný spád, začala jsem hledat, zkoumat, číst a studovat.

Fitshaker mi vyhazoval Facebook už dlouho, byla to Novoroční výzva 2023, vždy jsem se na to mrkla a zavřela to. Jednou mi to však nedalo, otevřela jsem si stránku na internetu a podívala se skutečně na všechny proměny.

Bylo to neuvěřitelné, nastartovalo mě to ještě víc, věděla jsem, že toto je ta cesta. Prohlédla jsem si celou stránku, zaregistrovala se a zůstala jsem věrná. Moje začátky byly s Diankou a doteď ji zbožňuju.

pomůcky na cvičení doma

Kolik kilo a cm se vám od začátku cvičení podařilo zhubnout 😊?

Můj největší kamen úrazu bylo vždy břicho. Myslím, že je to podmíněné i geneticky, proto to šlo velmi těžce a pomalu. Hlavně břicho a boky. Samozřejmě jsem si koupila i diář a poctivě jsem si všechno od začátku psala.

Pro mě bylo velice demotivující, že mi stála váha, ale míry šly dolů. Až studováním a přečtením snad tisíce článků jsem si uvědomila, že gró všeho jsou míry, a ne váha.

Tak jsem se přestala vážit a jen se měřila. Možná se bude někomu zdát divné, proč jsem hubla. Neměla jsem totiž nadváhu. Měřím 172 cm a na začátku proměny jsem vážila 66,7 kg. Problém byl ten, že jsem se začala cítit špatně, fyzicky i psychicky.

Pro moje okolí byly ze začátku moje úspěchy neviditelné, protože jsem dokázala oblečením zamaskovat problémové partie (břicho, boky). Každý mi jen říkal, proč hubnu, že jsem akorát. Ale ne... já jsem se necítila dobře, všechno se lepilo na konkrétní partie, neměla jsem to rovnoměrně rozložené. Vypadala jsem hrozně, relativně tenké nohy, ale břicho jako balon a boky mi tekly z kalhot.

Můj manžel mě od začátku neskutečně velmi podporoval, povzbuzoval, a dokonce jsem ho stáhla s sebou a taky začal hubnout. Přiznal se, že byl skeptický, když jsem mu řekla, že jdu hubnout. Věděl, jaká jsem, že nemám pevnou vůli, a myslel si, že za týden bude všechno jako předtím. Až později mi řekl, že když mě viděl, jak i po dvou měsících poctivě každý večer cvičím, že jsem nesnědla nic sladkého, že jinak vařím, uvědomil si, že to myslím vážně.

Moje bilance po půl roce – z pasu -14 cm, z boků -9 cm, stehna -10 cm, prsa -5 cm. Já si měřím i střed břicha (přes pupík), tam mám -12 cm a pod pupíkem -10 cm. Tyto míry mě zajímaly nejvíc, jelikož to byly nejproblémovější partie, a řeknu upřímně, že tyto partie mi daly zabrat nejvíc a šly dolů jako poslední.

stroje na cvičení doma
cvičení doma plán
sada na cvičení doma

Vraťme se ještě trošku na začátek. Jaký byl váš impuls k tomu, abyste s námi začala cvičit, a s jakým cílem jste se do cvičení pustila?

Můj impuls? Je mi 41 let a tělo už nefunguje, jako když mi bylo 25 let. Uvědomila jsem si, že pokud budu takto žít dál, skončím jako stará rozjedená paní, která bude mít problém i ráno vstát z postele. Velmi se mi líbí, když se o sebe ženy i ve vyšším věku starají a vypadají dobře.

Mám sedavé zaměstnání, jediný můj pohyb spočíval v tom, že jsem se snažila co nejvíc chodit pěšky. Ale nebylo mi to nic platné, když jsem si to potom kompenzovala sladkostmi, které zbožňuju. Vůbec jsem se nestravovala zdravě. Na co jsem měla chuť, to jsem si dala. Roky takového fungování nemohly zůstat bez důsledků. Všechno se na mě začalo lepit.

Myslím, že to začalo v době, kdy jsem se po mateřské dovolené vrátila do práce. Syna mám po umělém oplodnění a ženy, které tím prošly, vědí, jaké množství hormonů musí do sebe dostat, aby bylo všechno úspěšné. Po porodu se mi sice podařilo zhubnout na původní váhu, ale vím, že to bylo nepravidelnou stravou, jelikož syn byl náročné děťátko a víceméně jsem na něj byla sama.

Někdy jsem byla celý den na 2 párcích 😅. Manžel byl někdy kvůli práci pryč téměř celý týden, prarodiče nemáme a rodina bydlí daleko. V práci jsem začala pravidelně jíst, potom doma večeře, taky sladké a žádný pohyb. Důsledky přišly rychle. Co jsem přibrala, už prostě nezmizelo jako dřív. Spoléhala jsem se na to a najednou tělo zklamalo 😆.

Moc jsem chtěla znovu nosit věci, které jsem odložila do krabic, protože jsem se už do nich nevešla nebo mi z nich trčelo břicho 😂. Moje velikost byla S a najednou jsem si musela kupovat trička oversize nebo velikost L, někdy i XL.

hiit cvičení doma
taneční cvičení doma
cvičení doma pro ženy video

Úprava stravy a jídelníčku je taky důležitá, pokud se snažíme žít zdravěji. Jak jste jídelníček upravila vy? Přidala jste do něj nějaké recepty a tipy z našich stravovacích videí či blogu?

99 % svého úspěchu připisuju právě totální změně stravovacích návyků a taky způsobu vaření.

Vlastně díky tomu začal hubnout i můj manžel. On má k hubnutí velmi blízko, trpěl nadváhou a několikrát se mu podařilo zhubnout, ale vždy s jo-jo efektem. Součástí mého života se staly kalorické tabulky. Je to neskutečná pomoc a doteď s nimi funguju a poctivě si jídlo vážím. Recepty čerpám ze stránek Fitshakeru a můžu říct, že jsem vyzkoušela převážnou většinu.

Všechny jsou vynikající a k některým se ráda vracím. Zjistila jsem, že se nemusím vzdát ani sladkého, dělám si doma zdravé dezerty, dál kváskuju a dopřeju si, na co mám chuť.

Žádné hladovění, žádné fádní saláty. Ale výborná, chutná, pestrá strava, dávám si záležet i při výběru potravin a surovin, žádné polotovary ani nic podobného. Mám ještě dvě další oblíbené stránky, odkud čerpám fit recepty, den dopředu si naplánuju, co budu vařit, koupím si suroviny a od ledna jsem si neobjednala žádné jídlo do práce.

Komplet všechno si chystám doma a krabičkuju. Cvičení je při mojí snaze zlatý hřeb.

Jak se vám líbí koncept domácího cvičení v pohodlí obýváku 😊? Máte i oblíbené trenéry či videa, ke kterým se ráda vracíte?

Toto je to, co mě na Fitshakeru upoutalo a proč jsem mu zůstala věrná. Pestrost a rozmanitost. Vše do detailu promyšlené, myslelo se na všechny věkové kategorie i způsoby cvičení.

Jak jsem už zmínila, mojí oblíbenkyní je Dianka, s ní jsem začínala a ráda se k ní vracím. Říkala jsem, že nemám ráda „skákačky“. Ale s Matěm Olejárem je to paráda a díky němu jsem přišla na chuť tabatě. Dalším mým oblíbencem je Jan Kempa, mám ráda jeho hecování, přirozený humor a jeho cvičení jsou moje oblíbená. Moc ráda si dám i jógu s Nikol, hlavně po těžkém dni nebo když mám menstruaci. Tehdy je to balzám na tělo i duši.

Přiznám se, že teď jsem zvolnila frekvenci cvičení, už necvičím denně, ale tak 2x, 3x do týdne. Přišlo léto a já teď hodně času trávím na zahradě, kde si, myslím, můžu též velmi dobře spalovat 😀.

youtube cvičení doma

Cvičíte každý den? Nenastala během vaší proměny situace, že jste si na pár dní musela dát pauzu? Hodně žen se například po nemoci nebo jiné pauze neumí nastartovat zpět...

Samozřejmě. I já jsem měla těžké chvíle. Ne pro nechuť, ale pro zdravotní problémy. V březnu jsem byla se synem hospitalizovaná, ale to jsem byla v takovém tempu, že jsem cvičila i na pokoji 😂. Teď, začátkem června, jsme byli znovu hospitalizovaní a necvičila jsem 8 dní. To byl rekord.

I tehdy, když jsem byla nemocná já, jsem se vždy dokázala znovu nastartovat a jít si zacvičit. Teď je to paráda, podložku vezmu ven, protože zacvičit si na čerstvém vzduchu je úplně top.

aplikace na cvičení doma

Byla jste aktivní celý život? Nebo jste lásku k pohybu a sportu pocítila až později 😊?

No, já jsem lemra líná 😂 . Vůbec nejsem sportovní typ. Neumím bruslit, neumím lyžovat, kolo mě vůbec neláká. Jediné, co mám ráda, je turistika. Tu však zase nemá rád manžel. Tak jsme v takovém bludném kruhu 😉 . Ale manžel v rámci svého hubnutí koupil lavici na posilování a činky a tomu se věnujeme oba.

V posilování zase nejsme úplní nováčci, věnovali jsme se mu i v minulosti, ale ne aktivně. Vlastně jen tak v rámci volného času.

cvicení doma

Na závěr nám prozraďte, co byste poradila ženám, které stále váhají, jestli se k nám přidat. Stojí to za to 😊?

Těžko radit. Jsou typy, které budou jen kňučet nad svojí postavou, ale večer si dají řízek a salát, jsou typy, které kňučí, ale neudělají ani ťuk, aby vypadaly lépe, jsou typy, které jsou s tím smířené a berou to tak, proč mám hubnout, manželovi/rodině se líbím taková, jaká jsem, a jsou typy (hlavně vyšší věkové kategorie), které si řeknou – a komu se mám líbit. Ale bolí je kolena, bolí je záda, mají i jiné zdravotní těžkosti.

Každá žena to musí udělat podle svého uvážení. Chci něco změnit, chci se cítit lépe ve svém těle, můžu si koupit, co se mi líbí.

A jsou typy jako já, kdy jsem totální sportovní antitalent, ale chtěla jsem sama sobě dokázat, že i já se svojí slabou vůlí dokážu překonat samu sebe, a ukázat svému okolí, že si umím jít za svým cílem a nejsou to jen řeči, že bych chtěla. Je to takový vnitřní pocit. Teď je ten čas a jdu na to. Žádné dlouhé rozhodování, žádné plánování data, žádná předsevzetí.

Když člověk pochopí svoje tělo, jeho mechanismus a potřeby, dokáže s ním krásně fungovat a ono se odmění. Všechno bude tak, jak má být.

Řeknu upřímně, že změna životního stylu velmi prospěla i mému vztahu s manželem. Našli jsme společné téma, doplňujeme se a povzbuzujeme, těšíme se z každého úspěchu. Co víc si přát než zdravé tělo a ještě zdravějšího ducha 😎.

Za chvíli si můžeš začít užívat i další výzvu! Už 4. 9. totiž startujeme Restart po létě! Pojď se přidat a vyformuj si svoji postavu snů.

Bude to společná, energií nabitá jízda, která tě zaručeně bude bavit. Už se na tebe těšíme! ❤️

cvičení doma
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktorka ve Fitshakeru

Úsměv na tváři, vařečka v ruce a stále nové nápady. Tak nějak bych se charakterizovala. Baví mě vymýšlet nové zdravé a hlavně bezlepkové recepty, na kterých si pochutná skutečně každý. Toho, že jsem komunikativní a ráda si povídám s lidmi, si můžete všimnout v rozhovorech, které pravidelně přibývají na našem blogu. Proto, jestli ti chybí motivace, rychle si nějaký přečti.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.