Petra je krásná maminka, která nám povyprávěla o tom, jak se po porodu dostala do formy. Zajímá tě jak? Čti dál 😊.
Petro, jak jste se dostala k Fitshakeru a proč jste se s námi rozhodla cvičit? Jaký byl váš počáteční cíl 😊?
V první řadě musím říct, že v cvičení nejsem úplná začátečnice a se sportem jako rekreací vyrůstám odmalička. Asi dva roky, kdy jsem bydlela v Banské Bystřici, jsem se věnovala CrossFitu a s naší komunitou jsem absolvovala soutěže jako Tvrďák, Spartan, Marathon BB (štafeta) a Železný hasič. Vždy jen tak pro radost a zdolání svojí osobní mety, ne soutěžně. Následně jsem se přestěhovala nazpět do rodného města Nová Baňa a hledala jsem způsob, jak se znovu vrátit k pohybu. A kde se vzal, tu se vzal, byl tu FITSHAKER 😊. Doslova na mě vyskočil v pravou chvíli na Facebooku. Takže moje první setkání s Fitshakerem se datuje do doby před 3 lety.
Samozřejmě, tehdy nešlo o cvičení na denní bázi. Měla jsem pár měsíců, abych Fitshaker jako premium členka poznala. Až jednoho dne přišlo e-mailem upozornění na Novoroční výzvu 2020. Podívala jsem se na sebe v zrcadle a řekla si:
A podařilo se! Úspěšně jsem zdolala Novoroční výzvu 2020 a vrátila se do svojí formy. Tehdy jsem se nezapojila soutěžně a ani se neměřila a nevážila. Stačilo mi, co jsem viděla v zrcadle, a byla jsem spokojená.
Potom přišlo léto a do Plavkové výzvy 2020 jsem se nezapojila, protože v létě jsem byla pohybově velmi aktivní. Hodně jsem běhala (5-10 km), jezdila na bruslích (cca 20 km) a na kole (cca 50 km). Vždy jsem pohyb střídala tak, aby se vešel i k mojí pracovní náplni, příteli, domácnosti a čtyřnohému miláčkovi Neiovi. I díky němu jsem začala aktivně běhat a jednou se mi podařilo zaběhnout půlmaraton – snad se mi to ještě jednou podaří 😊.
V říjnu 2020 jsem otěhotněla. Tehdy ve světě i u nás zuřila tuším druhá vlna Covid-19 a já jsem přemýšlela, co dál. A samozřejmě jsem nechtěla zůstat sedět doma. Běh vystřídaly procházky a náročné HIIT či TABATA tréninky jsem nahradila Gravid jogou a BabyFit Jankou. Takže ano, i během těhotenství jsem zůstala věrná pohybu a Fitshakeru, dokud to moje miminko dovolovalo. Navzdory tomu se mi nepodařilo udržet si krásnou postavu a s bříškem mi „narostl“ i zbytek těla. Proto jsem se, jen co to moje tělo dovolilo, vrátila k pohybu. Rodila jsem v červenci 2021 a miminko mi zanechalo 73,5 kg (při 164,5 cm).
Takže jsem se už tehdy rozhodla, že absolvuju Novoroční výzvu 2022, pokud bude vyhlášená, a zapojím se i soutěžně, aby mě to víc motivovalo. Postupně jsem od srpna hodně chodila s kočárkem, a když říkám hodně, myslím hodně – 7 km do kopců, 10 km, 12 km. Společnost mi dělali můj pejsek, který pohyb miluje tak jako já, a hudba 😊.
Občas jsem veslovala, posilovala s vlastní vahou, ať už sama, nebo s Fitshaker videi. Ale nikdy jsem nic nedělala na sílu a z donucení. Když moje tělo cítilo, že něco nezvládne, necítí se na to, dala jsem mu oddych. A potom to přišlo, 10. 1. 2022, podívat se na sebe do zrcadla a říct si, že to dám. Ano, už jsem měla kus cesty za sebou, ale před sebou nejtěžší závěr. A tady se dostávám ke svému cíli.
V počáteční fázi po porodu bylo mým cílem zhubnout. Byla jsem zvyklá na 56 kg a pohyb. A ze zrcadla se na mě dívala rozkydlá stará paní. Takový pocit jsem ze sebe měla. Ale teď bylo mým cílem najít opět svoji vnitřní rovnováhu, upravit stravu, která se těhotenstvím dostala, kam jsem nechtěla, a shodit – ani ne tak poslední kila, ale centimetry a procenta tuku.
Zúčastnila jste se novoroční výzvy a máte za sebou krásnou proměnu 😊. Jak se vám výzva líbila? Byla dobře sestavená? Líbil se vám výběr trenérů a cvičení?
Výzva 2022 splnila moje očekávání. Opět mi ukázala, kolik jednotlivých druhů pohybů a typů cvičení existuje, a vím, že ani zdaleka nebyly vyčerpány všechny možnosti, které nám svět sportu nabízí. Fitshaker zvolil dobrou taktiku. Ukázal svým členkám jednodušší druhy pohybu, kardio tréninky, ale i HIIT či TABATA makačky. Na svoje si přišly i „jógamaniačky“, ke kterým jsem já tedy nepatřila, spíš k té druhé skupině. Fitshaker mě však naučil mít ráda i tento typ pohybu. Už vím, že i v méně tepově aktivním pohybu je kouzlo.
Na druhé straně jste nabídli novinku, a to Loca Dance s Elierem. Povím pravdu. Zpočátku jsem z toho měla velkou radost, ale po první hodině mě moje nadšení přešlo, jelikož jsem si myslela, že jsem trošku tanečně zdatná, ale Elier mě vyvedl z omylu. Nedokázala jsem sladit nohy s rukama. Nakonec první trénink odtancovaly jen nohy, abych si aspoň trošku zacvičila. Myslela jsem si, že další hodina bude katastrofa, a, světe, div se, nebyla. Už po té první hodině se moje tělo jaksi naladilo a tu druhou jsem odtancovala jako nic (samozřejmě, že Elierovy tanečnice by mě strčily do kapsy – ale byla jsem královnou našeho obývákového parketu 😂 a to mi stačilo). Takže jediné, co bych navrhla, že by Elier mohl před každou písničkou ukázat pár základních kroků.
A taky, co jsem si vyměnila, byl jóga týden a Elierův týden, protože jsem vždy před HIIT s Olinkou chtěla mít jógu... Proč asi 😄? Musím říct, že mně se nejlépe cvičilo s Di, Olinkou, Jankem Kempou a Matejem Olejárem, kterým jsem vlastně i teď zůstala věrná a zvolila jsem si po výzvě program MasterPack.
Cvičíte pravidelně? Víme, že s malým děťátkem se čas hledá hůř, ale zajímá nás, jestli cvičení z domu doplňujete i jinými aktivitami s miminkem. Například dlouhými procházkami a podobně 😊.
Ano, už se opět snažím cvičit tak jako před těhotenstvím. Jestli cvičím pravidelně, je těžko zodpověditelná otázka – co je to pravidelně? Ne, necvičím každé pondělí, středu a pátek. Cvičím 3-, 4- či 5x do týdne tehdy, kdy mi to časově, chuťově a miminkovsky vyhovuje 😊.
Aktuálně je to převážně cvičení s Fitshakerem, protože mi velmi vyhovuje, že nemusím přemýšlet, z čeho si vyskládám trénink, a jen zapnu video. Někdy jedno, někdy dvě. Na druhé straně mám doma závaží a umím si každý trénink okořenit, a jelikož mám i sportovní zkušenosti, snažím se vymyslet si někdy trénink i sama.
Kromě jiného se mi sporadicky podaří jít si zaběhat s pejskem, ale většinu pohybu mám díky svojí dcerce s kočárkem. Máme ve zvyku spolu nachodit okolo 10 km 3-, 4x do týdne v pořádném tempu a do pěkných kopců.
Kdy se vám jako mamince podaří ukradnout si chvíli pro sebe na cvičení? Pomáhá tehdy manžel? Nebo cvičíte během spánku dcerky 😊?
Jelikož moje dcerka Zarka chodí spát do 20.00 hod., mám v sobě ještě energii si zacvičit. Takže většinou cvičím, když usne, abych se potom i v klidu osprchovala a dostatečně se zregenerovala.
Ale jsou dny, kdy cvičím buď během jejího denního spánku nebo mi s péčí pomůže manžel a já se můžu věnovat sobě. Tehdy většinou jdu běhat či veslovat nebo si dopřeju delší cvičení. Kdybych chtěla, můžu cvičit i se Zarou, ale to dělám nerada, protože jako máma se cítím lépe, když má Zarka svůj čas se mnou vyplněný tak, aby bylo nejlépe jí. Ale znám maminky, co bez problémů zvládají cvičení s dětmi, hlavně jsou to ty s více dětmi, protože ty se většinou řídí heslem – jedno dítě, žádné dítě 😊.
Pokud srovnáte ten pocit při pohledu do zrcadla před výzvou a po výzvě, jak se cítíte teď? V čem jsou ty pocity jiné oproti začátku výzvy 😊?
Ty pocity jsou diametrálně odlišné. Vím, že teď v zrcadle opět vidím tu ženu, kterou jsem byla před těhotenstvím. Vidím ženu plnou chuti do života a plnou energie věnovat se svému děťátku. Jelikož po porodu jsem si myslela, že všichni ti nepřejícníci měli pravdu. Velmi mnoho lidí mi tvrdilo:
A ne, není to pravda. Jsem živý důkaz a vím, že ne jediný, že to jde, jen je třeba chtít. Je třeba hledat způsoby jak, a ne důvody proč ne. A už se těším, jak budu poslouchat, však počkej, přijdou dvě děti a už to nebudeš stíhat 🤣.
V první řadě jako ženy musíte upustit od dokonalosti. Neznám ženu, co má doma uklizeno, navařeny 3 chody, postaráno plnohodnotně o děti, vypráno, vyžehleno, odcvičeno, přitom ještě i pracuje a večer se usmívá odpočinutá na manžela. Musíme si jako ženy uvědomit, že z něčeho uvedeného musíme upustit, resp. prostřídat to. Tím nechci říct, že já doma neuklízím, nevařím a jen se starám o dítě a cvičím 😊. Jde o to, že jsem našla svůj životní střed a určila si priority. Řekla bych, že jsem našla svoje životní optimum 😊.
Ještě musím říct, že teď jsem velký kus cesty zdolala i díky manželovi, protože i on se společně se mnou pustil do hubnutí a zdravé stravy. Sice každý svojí cestou, ale ke stejnému cíli jsme se už téměř dopracovali oba.
Upravila jste během výzvy i stravu? Řídila jste se stravovacími videi nebo se doma stravujete zdravě dlouhodobě 😊?
Ano, během výzvy jsem upravila stravu a mnohokrát jsem se inspirovala právě recepty z Fitshakeru. Předtím, než jsem vstoupila do výzvy, jsem sice nejedla páté přes deváté, měla jsem základy zdravého stravování, ale jaksi jsem to až tak nehlídala, když jsem viděla, že váha jde postupně dolů.
Až po úrazu v říjnu, když jsem musela od pohybu trošku upustit a přestala jsem kojit, jsem začala víc řešit stravování. Dávala jsem si pozor, co jím, snažila jsem se vyhnout pečivu – avšak ne přestat ho úplně jíst, protože jsem toho názoru, že přesně to by byla cesta, jak si přivodit intoleranci na lepek. Zařadila jsem do jídelníčku víc masa, zeleniny a méně sacharidů. Taky jsem si dávala pozor, abych už na večeři nejedla těžká jídla. Snažila jsem se najíst do té 18. hodiny, jelikož jsem cvičila po 20., abych neměla plný žaludek. Pokud jsem po cvičení pociťovala hlad, dala jsem si maximálně protein či nějakou křupavou zeleninu k telce (okurku, kedlubnu, mrkev...).
Na druhé straně, byly i dny, kdy jsem si dopřála i sladké, i čokoládu, i oříšky, i pizzu, i burger. Samozřejmě, bylo to jen sporadicky.
Ale tak jako mám optimum ve cvičení, jsem se snažila najít správnou a hlavně udržitelnou cestu i ve stravování. Říkám tomu 80 na 20. 80 % se stravuju zdravě, dávám si pozor na kalorický příjem, výdej, makronutrienty, ale těch 20 % je nezdravých. To neznamená, že mám jeden den v týdnu a sním všechno, co nesní mě. Ne, takto ne. Např. jeden den v týdnu si dám sklenici vína, za dva dny si dám kousek čokolády na svačinu. Jiný den si dám 2-3 kousky pizzy na oběd. Jindy to vyměním za pečivo na snídani.
S manželem se snažíme jak v pohybu, tak i ve stravování docílit toho, aby si tělo na něco nezvyklo. Protože tělo si pamatuje. Myslím si, že na všechno, co se opakuje, si tělo umí zvyknout, a proto je potřeba držet ho stále v takové malé nevědomosti. Proto je dobré občas z extrémně zdravé stravy polevit a dát si nějaký nezdravý pamlsek 😊. A v cvičení detto. Myslím, že Janka Kondrcová to ve svých stravovacích videích vystihla úplně přesně, a jsem téměř na 100 % ztotožněná s tím, co v nich prezentovala.
Ještě bych asi vzpomenula to, že se snažím 1x za týden držet 24hodinový fasting (půst). Tedy piju vodu, čaj, kávu, ale nejím tuhou stravu. Ale to už dělám asi 10 let (kromě těhotenství a kojení a nějakého stavu nemoci). Tedy v mém případě to už není o hladovění, ale o tom, že jednou za týden chci dopřát trávení odpočinek a očistu.
Je podle vás výzva vhodná pro všechny ženy 😊?
Myslím, že výzva je pro všechny ženy různého věku, stavu, postavy či cítění. Už jsem vzpomínala, že cvičení jsou sestavená tak, abyste se seznámili s pohybem a různými typy cvičení, a za dva měsíce si vyberete, kam se chcete ubírat. Trenéři ukazují těžší, ale i lehčí verze cviků a tréninky jsou vhodné jak pro pokročilé, tak i pro začátečnice.
Nakonec bych velice chtěla poděkovat Fitshakeru, že vyskládal super tým trenérů a tréninky, díky kterým jsem opět mohla najít svůj směr.
Na závěr bych jen podotkla, že pokud chtějí ženy zhubnout, Fitshaker je na to jako stvořený. Ale, bohužel, nestačí se jen na videa dívat 😊, je potřeba i trošku zamakat😊.
Nezapomeň, že už zbývá jen pár dnů na přihlášení se do naší Výzvy do plavek. Začínáme 2. 5. Klikni na banner níže a makej s námi na svém zdravějším JÁ. Těšíme se na tebe 😊!
Úsměv na tváři, vařečka v ruce a stále nové nápady. Tak nějak bych se charakterizovala. Baví mě vymýšlet nové zdravé a hlavně bezlepkové recepty, na kterých si pochutná skutečně každý. Toho, že jsem komunikativní a ráda si povídám s lidmi, si můžete všimnout v rozhovorech, které pravidelně přibývají na našem blogu. Proto, jestli ti chybí motivace, rychle si nějaký přečti.