Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Podpora, která funguje: Jak ti přátelé a rodina pomohou při změně životního stylu?

Podpora komunity

Sociální interakce – mezilidské vztahy hrají důležitou roli v každodenním životě a mohou výrazně ovlivnit naše zdraví. Jakou roli však hrají při změně životního stylu, redukci hmotnosti a budování lepší verze sebe sama? Ponoř se do dalších řádků a odhal tajemství úspěšné cesty k dosažení svého cíle.

Změna životního stylu je náročná cesta, jak po fyzické, tak po psychické stránce. Podpora v podobě partnera, nejlepší kamarádky, rodiny nebo kolegyně z práce může znamenat velký rozdíl při dosahování stanovených cílů. Může také být rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem. Podpora může být emocionální, praktická a motivační.

Emocionální podpora

Někdo, o koho se můžeš opřít, když přijde horší den. Někdo, komu se můžeš svěřit se svými pocity a kdo tě vždy podpoří. Někdo, komu důvěřuješ. Pozitivní slova a uznání pomáhají překonat okamžiky slabosti.

Často se stává, že na cestě za lepším já necítíme podporu od nejbližších – partnera, rodičů, kamarádů nebo dětí. Maminka se při nedělní návštěvě může urazit, když nedojíš zákusek plný cukru. Partner nemusí sdílet nadšení z nových cílů a může se cítit ohrožený, a nejlepší přátelé nemusí pochopit, že jsi dala přednost cvičení před popíjením drinků a pojídáním pizzy.

Udržovat zdravý životní styl může být velkou výzvou, zvláště když tvoje okolí nereaguje pozitivně. V takovém případě je třeba přistupovat pomalu a citlivě a vysvětlit, proč je tato cesta pro tebe důležitá. Vysvětli svou motivaci a zkuste společně najít kompromis. Časem určitě tvoje rozhodnutí přijmou a pochopí.

Praktická podpora

Do této kategorie spadají činnosti, které ti výrazně usnadní cestu k cíli a zvýší pravděpodobnost dlouhodobého udržení výsledků. Může jít o hlídání dětí, nákup/donášku potravin, vaření jídla, úklid domu a další. Neboj se požádat o pomoc 😉.

Do této kategorie můžeme zařadit i informace a znalosti z odborného prostředí, jako jsou konzultace s trenérem, psychologem či terapeutem, poradenství v oblasti vhodné výživy, osobnostní rozvoj, mobilní aplikace a chytré hodinky, které monitorují pokrok a další.

výživová poradkyně

Motivační podpora

Zahrnuje všechny lidi, kteří mají stejné cíle jako ty. Díky tomu je snazší udržet se na správné cestě.

Skupina lidí se stejným cílem (v našem případě redukce hmotnosti, zdravější a vědomé stravování, posílení postavy, budování lepší verze sebe sama) může poskytovat mnoho benefitů v různých směrech:

1. Podpora a motivace:

Skupina poskytuje emocionální podporu, inspiraci a motivaci. Lidé se stejným cílem se vzájemně podporují a sdílejí dosažené úspěchy. Překonávání překážek a problémů není tak náročné, když se s nimi svěříme ostatním. Jak říká populární přísloví: „Sdílený problém je poloviční problém“.

Uvedené informace jsou také vědecky podložené. Závěry odborných výzkumů dokazují, že podpora okolí je klíčovým faktorem úspěšné proměny.

Studie publikovaná v časopise Journal of Consulting and Clinical Psychology zjistila, že lidé, kteří se účastní různých výzev ve skupinách, mají větší pravděpodobnost výzvu dokončit než ti, kteří bojují sami. Skupinová dynamika s trochou přátelské soutěže zvyšuje motivaci a pomáhá účastníkům dodržovat jejich plány.

podpora komunity

2. Sdílení zkušeností a inspirace:

Každý z nás je jiný, každý má jiné znalosti, zkušenosti a postupy k dosažení cíle. Skupina nám otevírá dveře k novým nápadům na stravování, cvičení, poskytuje tipy na zvládání stresu, účinnou regeneraci a další.

3. Závazek a odpovědnost:

Jinak také sociální odpovědnost vůči okolí (social accountability), je často zkoumána v kontextu behaviorální psychologie. Když jsi členem skupiny, můžeš se cítit více odpovědná za svá rozhodnutí a splnění závazků, protože nechceš zklamat ostatní ani sama sebe. Tento pocit odpovědnosti pomáhá dodržovat stanovené cíle.

4. Snižování pocitu izolace:

Když se do něčeho pustíš sama, můžeš se občas cítit osaměle. Lidé ze skupiny ti kdykoliv dodají pocit, že na své cestě nejsi sama a že jsi součástí něčeho většího.

Sociální interakce zvyšují produkci neurotransmiterů, jako jsou dopamin a oxytocin, které zlepšují náladu a motivaci, také pomáhají snižovat hladinu kortizolu (stresového hormonu), což může přímo ovlivnit úspěch při změně životního stylu, protože vysoká hladina stresu může vést například k přejídání, nespavosti.

5. Společné aktivity a nová přátelství:

Ve skupině se často můžeš těšit na organizování společných aktivit mimo virtuální svět, jako jsou různá setkání, pobyty, procházky a další. Je to úžasný způsob, jak spálit kalorie, cítit se skvěle a zároveň poznat nové tváře. Nikdy nevíš, možná právě ve skupině najdeš svou spřízněnou duši v podobě nejlepší kamarádky 😉.

podpora komunity

Pokud by ses na kterékoliv části své cesty cítila sama, nepochopená a bez motivace, neváhej zavítat do podpůrné skupiny Fitshaker na Facebooku – Cvičíme doma s Fitshaker, která má přes 50 000 členů! Najdeš zde mnoho inspirace, podporu, motivaci a hlavně můžeš poznat úžasné lidi.

cvičeni pro ženy
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.